20 cze 2016

Posted by MajorMistakes Posted on 17:13 | 22 comments

Litha

Od razu zaznaczę, że moja wiedza o zwyczajach Słowian nie wychodzi poza przeczytanie "Bestiariusza Słowiańskiego", ruchem Wicca interesowałam się w gimnazjum (lepiej bym zrobiła pisząc listy do Bravo) i dodałam do niego wszystko, co tylko wydawało mi się wówczas interesujące- kryształy, Sonatę jednorożców, w.i.t.c.h  oraz elementy Necronomiconu. Nie jestem też wybitnym graczem, ja po prostu namiętnie przełażę BG. 

Dzień dobry! Już jutro pierwszy dzień lata, czyli dzień przesilenia letniego! Najdłuższy dzień w roku będzie trwał 16 godzin i 46 minut to dłużej od najkrótszego o 9 godzin i 4 minuty. Słońce wzejdzie o godzinie 4.40, a zajdzie- o 20.49. W tym dniu świętowano kiedyś Noc Kupały, podczas której oprócz naprawdę głośnych zabaw załatwiano poważne interesy- niezamężne dziewczęta puszczały na wodę wianki, a z ich losu wróżyły swoje szanse na zamążpójście. Zanim panny wyruszały nad rzekę (albo razem ze swoimi chłopcami udawali się szukać kwiatu paproci, który zapewniał bogactwo, siłę i mądrość, ale miał ten feler, że kwitł tylko raz w roku) rozpalano sobótkowe ogniska (według niektórych źródeł dąb jest jedynym właściwym do tego celu drzewem). Najpierw należało wygasić wszelki ogień we wsi, a potem rytualnie rozpalić specjalny stos. Kto zatańczył lub przeskoczył przez ognisko- mógł liczyć na ochronę przed chorobami, a skacząc przez płomienie razem z ukochaną osobą- na długą miłość. Głównie temu uczuciu była poświęcona ta noc, jeśli wierzyć litewskiej pieśni- na pamiątkę pierwszego, choć może nie najszczęśliwszego związku:

Pierwszej wiosny po stworzeniu świata odbyły się zaślubiny Słońca i Księżyca. Po nocy poślubnej Słońce wstało i udało się nad horyzont. Wiarołomny Księżyc nie wytrwał u jej boku, i zdradził z Jutrzenką. Minęło wiele wiosen, Księżyc i Słońce są sobie wrogie, a ich walka ma dwa kulminacyjne punkty- dzień przesilenia letniego i zimowego. 

Tyle Wikipedia :) Litha, jeden z Mniejszych Sabatów kalendarza wiccańskiego za jeden ze swoich symboli ma właśnie słońce. To czas, w którym Bogini jest wyjątkowo szczodra, cała natura kwitnie i nikt nie pamięta o głodzie. Mimo tego szczęścia i nastroju zabawy jest to dzień, w którym jej mąż, Dębowy Król jest pokonany przez swojego brata. Ciemność zwycięża światło i od tego dnia następuje stopniowe skracanie dnia, a pokonany bóg słońca odpoczywa w zaświatach. 

Nie istnieje chyba panteon, w którym zabrakłoby solarnego bóstwa- nie inaczej jest w mojej ukochanej grze, Baldur's Gate. Amaunator to zmarły- zmartwychstały bóg słońca, prawa i czasu. Jest z nim związana bardzo fajna misja, chyba jedna z ciekawszych w grze- uwolnienie dusz jego wyznawców- a dla tych grających bez modów i lubiących romansowanie świątynia Amaunatora na Wzgórzach Umar to miejsce obowiązkowej wizyty.

Praworządny dobry, lista tytułów: Żółty Bóg, Opiekun Wiecznego Słońca, Opiekun Prawa. Przez niektórych uważany za pierwszego boga biurokracji. Fajne bóstwo, ale ja i tak jestem wyznawczynią Kelemvora :3

Po tym przydługim wstępie czas na zdjęcia. Modelowała mi rerootowana przez Cukier w Szafie Kayla Cali Girl, ma nawet platynowe rzęsy ♥ Zgadzam się- wianek powinien być o wiele mniejszy, w tym wygląda jak Flowey z Undertale.

Podstawowa zasada fotografowania: lalka nigdy nie powinna patrzeć do góry.


Czy ten daszek może udawać słowiańskie chaty?To jest Poranek, Poszukiwaczu Światła. Jakie jest twoje pierwsze zadanie?

-Pomodlę się do Światła. Podniosę Świętą Księgę wysoko w górę, żeby słońce mogło ją pobłogosławić. Oddam się medytacjom nad chwałą Światła pokonującego Mrok.

Słońce jest już wysoko. Zbliża się południe. Jak oddasz cześć Panu?

-Zaśpiewam hymn ku czci Amaunatora. Wzniosę ręce do Światła. Rozraduję się z powodu zwycięstwa Światła.

Zmierzcha się już, nadchodzi Mrok, trzeba wypowiedzieć Rytuał Wieczorny, żeby odstraszyć zło. Jak się do tego zabierzesz?

-Wyrecytuję Doktryny Wiary.  Podniosę me dzieci wysoko w górę, żeby mogły zobaczyć Słońce. Zapłaczę kiedy będę patrzył, jak Słońce ustępuje miejsca nocy.


In-Joy
Categories:

22 komentarze:

 1. ...! Normalnie Bóstwo! Dech mi zaparło! Wianek, jak dla mnie, wcale nie jest za duży! Wygląda w nim cudnie! Szata delikatna, o wspaniałych barwach! Zaś sama Kyla, w tym kolorze włosów, jest rewelacyjna! Szkoda, że nie widać dobrze, jakie ma rzęsy...obłędna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aaaa, ile miłych słów, tak mi teraz dobrze :) Cieszę się, że zdjęcia się spodobały, starałam się oddać klimat bardzo fajnego, czerwcowego dnia.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Oooo, bardzo Ci dziękuję za pochwałę :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, cieszę się, że się spodobało!

   Usuń
 4. Bardzo malownicza sesja zdjęciowa:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Noc Kupały to moje ulubione święto w roku :) Osobiście obchodzę je nadal :) Piękne zdjęcia i stylizacja :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kapitalna! Śliczna lalka! Z rzęsami efekt rewelacyjny! Wianka też bym się nie czepiała. A cała sesja bardzo udana! Oby takich więcej było!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby! Staram się wziąć Twoje rady do serca i pstrykam zdjęcia w dużych ilościach, żeby było co odrzucać :) Rzęsy świetne, bardzo polecam takie platynowe dla blondynek, efekt nieziemski!

   Usuń
 7. Piękna, bardzo malownicza i nastrojowa sesja! Chyba się panna zmęczyła dźwiganiem tego wianka, ale warto było dla tych zdjęć. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. WOW! Rewelacyjna koncepcja i nawet ten duży wianek jest super i jej pasuje ;D Wygląda tak świeżo i eterycznie, a blond włosy dla tej Lei to bombowy pomysł! Poproszę o więcej zdjęć z bliska na te rzęsy, jestem bardzo ciekawa jak je zrobłaś, klej czy reroot?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zrobiła utalentowana kolekcjonerka: http://sugartonner.blogspot.com/ Postaram się zrobić lepsze zdjęcia.

   Usuń
  2. Tak, poproszę, byłoby super zobaczyć zbliżenie jej buźki i oczu z rzęsami :) A na blog Sugar już zajrzałam i zdecydowanie muszę w wolnej chwili poświęcić mu więcej czasu, bo widzę, że jest moją "rówieśniczką" w lalkowym hobby i niejeden świetny pomysł zrealizowała ;D

   Usuń
 9. stojąc na kamieniu niczym ofiara złożona głodnemu Księżycowi
  wzbudza tkliwe współczucie - twarzyczka tak niewinna wespół
  z kwiatami ma moc przebłagalną - szkoda, że w samo południe
  już tak niewiernie zapominamy o ślicznym Poranku :)))

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdjęcia wyszły bajecznie i popychają mnie w stronę zdobycia jasnowłosej Lei. Dobrze, że ich tak mało, tak drogie i niedostępne :)
  W temacie starych podań i opracowań - "Stworze i zdusze" czytałaś? Bardzo, bardzo fajny leksykon starych bóstw (przetworzony przez wyobraźnią autora, ale ile tam ciekawostek)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne włosy naturalnie ma Tris z Niezgodnej, co jakiś czas sprzedawana na forum. Mam łepek, ale zaklepany przez Katarzynę. Ale, jeśli operujesz igłą i reroot ci nie straszny- to Cali girl migają co jakiś czas na Olxie/Allegro :)

   A jak tam licytacja? Daj znać, jak będzie wygrana!
   Nie czytałam tego opracowania, dobre jest? Spróbuję zdobyć i przeczytać, jeśli polecasz.

   Usuń
 11. Piękny wieniec. To nic że ciut za duży. Połączenie elementów super!

  OdpowiedzUsuń
 12. She looks amazing. Great posing, great photos. I love that the dress isn't very complicated but still it's perfect for her.

  Also, happy midsummer a few days late! (Although our official midsummer eve isn't until today.)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wiem, że powinny mnie urzec i oczarować baśniowe klimaty i niekwestionowana bajeczność modelki, ale nic nie poradzę, że rozwaliło mnie, że ona sobie tak ładnie pozuje, a tu nagle zdjęcie, na którym rozkłada ręce i patrzy w dół, i bije od niej pretensja "oh shit, mam dziurę w kiecce, a niech to cholera, jak ja się mam objawiać wieśniakom w takich warunkach".

  Ale jest totalnie przeboska w tym wianku i wszystkim, czciłabym <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :D To jest jedna ze strategicznych dziur, żeby mogła zadzierać kieckę do zdjęć. Napstrykałam ich mnóstwo (i zdjęć i dziur), a że na większości było widać nieprzyzwoicie stojak/spacerowiczów/moją łapę/dziury, to trzeba było dokonać selekcji. No.

   Usuń

Podziel się swoimi myślami :)